Witraż I stopień:

witraz_1_2

Koszt: 1 900,00 zł
Szkolenie poprowadzi: mgr sztuki Aleksandra Herisz
W kursie może uczestniczyć 8 osób.

Kurs skierowany jest zarówno do amatorów, jak  instruktorów, animatorów kultury, prowadzących lub chcących prowadzić pracownie witrażu z dziećmi, młodzieżą , dorosłymi czy  osobami niepełnosprawnymi oraz do osób, które chcą stworzyć własne autorskie pracownie witrażowe .
Celem kursu jest opanowanie podstawowych technik obróbki oraz różnych możliwości zdobienia i wykorzystania szkła witrażowego do tworzenia własnych projektów w technice Tiffany. Zaprojektowanie i  wykonanie własnych prac  w każdej z poznanych technik. Umiejętności zdobyte podczas kursu dadzą solidne podstawy do  rozpoczęcie samodzielnej pracy ze szkłem oraz otworzą możliwość  dalszego doskonalenia na kursach II stopnia i lamp witrażowych.

Program kursu:
1.      Omówienie zasad bezpieczeństwa  pracy i sposobu jej organizacji w pracowni
2.       Podstawowe wyposażenie i urządzenie pracowni witrażu
3.       Podstawowe materiały i narzędzia wykorzystywane w pracowni
4.       Rodzaje szkła witrażowego
5.       Nauka cięcia szkła
6.       Praktyczne umiejętności cięcia, łamania, szlifowania szkła
7.       Wiercenie otworów w szkle
8.       Wstęp do projektowania witraży
9.       Poznanie techniki mozaiki szklanej
10.   Poznanie techniki wykonywania biżuterii i witraży metodą Tiffany’ego
11.   Klejenie  szkła klejem UV
12.   Wykorzystanie samoprzylepnej taśmy ołowianej to tworzenia witraży na szybach
13.   Zdobienie szkła za pomocą wytrawiania
14.   Grawerowanie szkła

Zaliczenie kursu odbywa się na podstawie wykonania według własnych projektów prac zaliczeniowych podczas kursu:
·         Praca w technice mozaiki szklanej – max format A4
·         Płaski witraż metodą Tiffany’ego  – max format A4
Dodatkowo wykonujemy podczas zajęć biżuterię witrażową i szklaną, witraż na szkle bezbarwnym przy użyciu folii i samoprzylepnej taśmy ołowianej oraz zdobimy szkło za pomocą trawienia i grawerowania.


Na kurs prosimy zabrać
1.      Fartuch, wygodne ubranie robocze i obuwie na płaskim obcasie, najlepiej z bieżnikiem żeby się  nie ślizgały. Pracownie są jesienią i zimą ogrzewane, ale ubranie warto dopasować do pory roku.
2.       Szkicownik
3.       Narzędzia do rysowania i kolorowania
4.       Biały i czarny cienkopis do pisania po szkle
5.       Blok techniczny formatu A4
6.       Nóż do cięcia szkła – jaki można kupić w sklepach metalowych lub budowlanych, prosze wybrać nóż dobrze leżący w ręce ( może być zwykły z drewnianą rączką – podczas kursu uczestnicy poznają różne noże do cięcia szkła, ich rodzaje )
Ewentualnie: okulary ochronne


Harmonogram szkolenia:
Kurs rozpoczynamy obiadem o godzinie 14:00 pierwszego dnia (ale można przyjechać i zakwaterować się wcześniej). Spotkanie organizacyjne o godz.15:00, pierwsze warsztaty od 15:15 do 18:00. Potem zapraszamy na kolację.

W kolejnych dniach:
8:30 śniadanie
9:30-13:30 warsztaty – I blok 4 godzinny
13:30 Obiad i przerwa
15:00 – 18:00 warsztaty – II blok 3 godzinny
18:00 kolacja

W piątym dniu kursu,  po kolacji, organizujemy wystawę wykonanych prac i uroczyste wręczenie dyplomów. Ostatniego dnia nie ma zajęć warsztatowych, a ostatnim posiłkiem jest śniadanie. Ponieważ poprzedniego dnia zajęcia kończą się późno, daje to możliwość noclegu i wracania do domu dziennymi pociągami. Kursanci są odwożeni na dworzec w Pilawie we wskazanym przez Siebie czasie, wybierając dogodne połączenia kolejowe.

Podstawa programowa szkolenia obejmuje więc  42 godziny dydaktyczne (po 45 min), czyli 31 godzin zegarowych.


Akademia Łucznica jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod numerem 2.14/00057/2017.

Informujemy, iż uczestnicy szkoleń otrzymają zaświadczenia o ukończeniu kursu, zgodne z dokumentacją programową na podst. rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej,  poz. 186).

Dyplomy zaświadczają o podniesieniu kwalifikacji zawodowych kursanta w dziedzinie rzemiosła artystycznego i uprawniają do samodzielnego prowadzenia pracowni rękodzieła artystycznego.


Uczestnikom kursu zapewniamy pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja, kawa, herbata) noclegi i materiały których będą Państwo używać w trakcie warsztatów. Kursanci są zakwaterowani na miejscu, na terenie ośrodka szkoleniowego. Zapewniamy przejazd na trasie Pilawa PKP – Łucznica – Pilawa PKP samochodem Akademii. Prace wykonane przez kursantów pozostają ich własnością (wyjątkiem może być wykonanie pracy zbiorowej).

Ważne informacje dla uczestników szkolenia:

Osoby dojeżdżające pociągiem  prosimy o kontakt pod numerem telefonu 502 364 ­517 na 60 minut przed planowanym przyjazdem do stacji Pilawa. Gwarantujemy wówczas transport na trasie Pilawa –  ­ Łucznica.
Osobom planującym podróż samochodem, zwracamy uwagę na fakt istnienia dwóch miejscowości o nazwie Pilawa w województwie Mazowieckim. Natomiast Łucznica jest tylko jedna.


Aby zapisać się na to szkolenie prosimy o zapoznanie się z klauzulą RODO dotyczącą przetwarzania danych osobowych przez Stowarzyszenie Akademia Łucznica. Kartę zgłoszeniową proszę pobrać z tej strony:

KARTY ZGŁOSZENIOWE – LINK


Po wysłaniu karty zgłoszeniowej, prosimy o dokonanie przelewem wpłaty w zadatku w wysokości 300,00 złotych. O uczestnictwie w kursie zadecyduje kolejność wpłat zadatków. Osoby które spóźnią się z wpłatą wymaganego zadatku, otrzymają zwrot na konto bankowe z którego dokonano wpłaty.

Dane do przelewu:
Santander Bank Polska
63 1090 2590 0000 0001 3239 4842
Stowarzyszenie Akademia Łucznica
Łucznica 10    08-440 Pilawa

W tytule przelewu proszę wpisać: imię i nazwisko uczestnika kursu, nazwę i datę kursu lub warsztatu.
Np:  „Małgorzata Kowalska  kurs Witraż I st. 5-10.01.2019”

Uwaga: przed wysłaniem zadatku prosimy o kontakt (502 364 517) w celu potwierdzenia dostępnych miejsc na szkoleniu (informacja na stronie o ilości wolnych miejsc, ma charakter orientacyjny)