Zabawka drewniana

zabawka2
Koszt: 1 250,00 zł

Szkolenie poprowadzi: Mateusz Niwiński
W kursie może uczestniczyć 7 osób.

Na kurs zapraszamy zarówno majsterkowiczów jak i instruktorów, wychowawców i animatorów kultury, prowadzących lub chcących prowadzić zajęcia z młodzieżą i osobami niepełnosprawnymi.

Pomysł, sięgnięcie do klasycznych form zabawek drewnianych, w dobie wielkoprzemysłowej produkcji i nadmiarze wymyślnych rodzajów współczesnych zabawek może dziwić. Bawiąc, uczyć, wychowywać ­ w myśl tej zasady własnoręczne wykonania zabawki przez młodego człowieka nie dość, że może sprawić wiele radości, daje możliwość rozwinięcia podstawowych umiejętności majsterkowania, a zarazem może być ciekawą lekcją tradycji.

Zaskakujące nawiązania, nieskomplikowane, sprytne mechanizmy, prostota formy, charakterystyczna estetyka, określają polską drewnianą zabawkę tradycyjną. Drewno, dawniej najtańszy i najłatwiej dostępny surowiec, służył do wytwarzania zabawek tanich, ogólnodostępnych lecz niepowtarzalnie ukształtowanych ręką twórcy i naznaczonych piętnem jego wyobraźni i estetyki. W czasach niedostatku, te zabawki uczyły o świecie, naśladując często elementy świata dorosłych, poprzez swą niedookreśloną czasem formę, rozbudzały wyobraźnię dzieci. Współcześnie w dobie zainteresowania tym co naturalne i proste, mogą one być źródłem nowych inspiracji.

W programie:

 1. Prezentacja na temat archaicznych form zabawek i zabawkarstwa ludowego na obszarze Polski, charakterystyka zjawiska zabawki tradycyjnej. Typowe motywy i formy polskich zabawek tradycyjnych
 2. Wstęp na temat rodzajów i właściwości drewna oraz sposobów jego kształtowania
 3. Organizacja pracowni oraz zasady bezpiecznej pracy
 4. Poznanie i nauka obsługi ręcznych narzędzi do obróbki drewna (strug, ośnik, dłuto „kobyłka”, stół stolarski)
 5. Obsługa prostych urządzeń elektrycznych do obróbki drewna (tokarnia, wyrzynarka, wiertarka stołowa)
 6. Wykonanie od podstaw 7 zabawek opartych o klasyczne wzory, w tym zabawek ruchomych
 7. Wykonanie pracy zaliczeniowej
 8. Sposoby wykańczania, oraz ozdabiania zabawek drewnianych

Co zabrać na kurs, czyli informacje praktyczne

 • ubranie robocze z mocnego materiału, odpornego na brudzenie i rozdarcia
 • rękawiczki i okulary ochronne, stopery /słuchawki antyhałasowe
 • obuwie na płaskiej, gumowej podeszwie

Harmonogram szkolenia:

Kurs rozpoczynamy obiadem o godzinie 14:00 pierwszego dnia (ale można przyjechać i zakwaterować się wcześniej). Spotkanie organizacyjne o godz.15:00, pierwsze warsztaty od 15:15 do 18:00. Potem zapraszamy na kolację.

W kolejnych dniach:
8:30 śniadanie
9:30-13:30 warsztaty – I blok 4 godzinny
13:30 Obiad i przerwa
15:00 – 18:00 warsztaty – II blok 3 godzinny
18:00 kolacja

W piątym dniu kursu,  po kolacji, organizujemy wystawę wykonanych prac i uroczyste wręczenie dyplomów. Ostatniego dnia nie ma zajęć warsztatowych, a ostatnim posiłkiem jest śniadanie. Ponieważ poprzedniego dnia zajęcia kończą się późno, daje to możliwość noclegu i wracania do domu dziennymi pociągami. Kursanci są odwożeni na dworzec w Pilawie we wskazanym przez Siebie czasie, wybierając dogodne połączenia kolejowe.

Podstawa programowa szkolenia obejmuje więc  42 godziny dydaktyczne (po 45 min), czyli 31 godzin zegarowych.


Kursy prowadzone są w ramach działalności Niepublicznej Placówki Kształcenia Praktycznego „Akademia Łucznica”, wpisanej do rejestru niepublicznych placówek szkoleniowych powiatu Garwolin, pod numerem 29. Akademia Łucznica jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod numerem 2.14/00057/2017.

Informujemy, iż uczestnicy szkoleń otrzymają zaświadczenia o ukończeniu kursu, zgodne z dokumentacją programową na podst. rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 256, poz. 2572).

Dyplomy zaświadczają o podniesieniu kwalifikacji zawodowych kursanta w dziedzinie rzemiosła artystycznego i uprawniają do samodzielnego prowadzenia pracowni rękodzieła artystycznego.


Uczestnikom kursu zapewniamy pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja, kawa, herbata) noclegi i materiały których będą Państwo używać w trakcie warsztatów. Kursanci są zakwaterowani na miejscu, na terenie ośrodka szkoleniowego. Zapewniamy przejazd na trasie Pilawa PKP – Łucznica – Pilawa PKP samochodem Akademii. Prace wykonane przez kursantów pozostają ich własnością (wyjątkiem może być wykonanie pracy zbiorowej).

Ważne informacje dla uczestników szkolenia:

Osoby dojeżdżające pociągiem  prosimy o kontakt pod numerem telefonu 502 364 ­517 na 60 minut przed planowanym przyjazdem do stacji Pilawa. Gwarantujemy wówczas transport na trasie Pilawa –  ­ Łucznica.
Osobom planującym podróż samochodem, zwracamy uwagę na fakt istnienia dwóch miejscowości o nazwie Pilawa w województwie Mazowieckim. Natomiast Łucznica jest tylko jedna.


Aby zapisać się na to szkolenie prosimy o zapoznanie się z klauzulą RODO dotyczącą przetwarzania danych osobowych przez Stowarzyszenie Akademia Łucznica. Kartę zgłoszeniową proszę pobrać z tej strony:

KARTY ZGŁOSZENIOWE – LINK


Po wysłaniu karty zgłoszeniowej, prosimy o dokonanie przelewem wpłaty w zadatku w wysokości 300,00 złotych. O uczestnictwie w kursie zadecyduje kolejność wpłat zadatków. Osoby które spóźnią się z wpłatą wymaganego zadatku, będą mogły go przeznaczyć na następne szkolenie tego typu, lub otrzymają zwrot na konto bankowe z którego dokonano wpłaty.

Dane do przelewu:
Santander Bank Polska
63 1090 2590 0000 0001 3239 4842
Stowarzyszenie Akademia Łucznica
Łucznica 10    08-440 Pilawa


W tytule przelewu proszę wpisać: imię i nazwisko uczestnika kursu, nazwę i datę kursu lub warsztatu.
Np:  „Marianna Kowalska  kurs Zabawka 5-10.01.2020”

Uwaga: przed wysłaniem zadatku prosimy o kontakt (502 364 517) w celu potwierdzenia dostępnych miejsc na szkoleniu.

Serdecznie zapraszamy.