„Wstęp do ciesielstwa” kurs: wiosna – lato 2018

drewno2

Kurs wprowadza w zagadnienia rzemiosła ciesielskiego, dając podstawy do samodzielnej pracy nad prostymi formami architektonicznymi, głównie w konstrukcji szkieletowej, ze szczególnym uwzględnieniem tradycyjnych metod łączenia drewna.


Koszt: 900,00 zł (W tym materiały, wyżywienie i noclegi w Ośrodku w Łucznicy)
Szkolenie poprowadzi: Mateusz Niwiński
W kursie może uczestniczyć 8 osób.

Na kurs zapraszamy zarówno majsterkowiczów jak i instruktorów, wychowawców i animatorów kultury, prowadzących lub chcących prowadzić zajęcia z młodzieżą i osobami niepełnosprawnymi.

Poza wiedzą na temat narzędzi, budulca, konstrukcji kurs promuje ideę czerpania z lokalnych tradycji budowlanych i regionalnych form architektonicznych.

Podczas trwania kursu zespół złożony z instruktora i uczestników wykona fragment konstrukcji szkieletowej małego obiektu drewnianego z zastosowaniem wybranych łączeń ciesielskich i rozwiązań konstrukcyjnych.

Zakres tematyczny kursu:

 • ­ formy architektury drewnianej południowo­wschodniego Mazowsza
 • ­ wiedza o drewnie budowlanym
 • ­ wiedza o złączach ciesielskich
 • ­ typy zdobnictwa
 • ­ wykonanie projektu
 • ­ skalowanie, rozmierzanie konstrukcji, trasowanie łączeń
 • ­ nauka obsługi ręcznych narzędzi ciesielskich: dłuta, siekiera, ośnik, strugi ręczne
 • ­ nauka obsługi elektronarzędzi ciesielskich: pilarka kątowa, dłutownica, strug ciesielski, frezarka ręczna, równiarka i grubościówka
 • ­ wykonanie elementów konstrukcji drewnianej z zastosowaniem: łączeń czopowych, wiązań wzdłużnych płatwi i podwalin, wiązania podwalin w narożu, wzmocnienia słupów mieczami, wiązanie krokwi w dachu dwuspadowym, osadzenie krokwi w płatwiach.
 • ­ ozdabianie elementów konstrukcyjnych (końcówki krokwi, płatwi) profilowanie elementów konstrukcyjnych

Co zabrać na kurs, czyli informacje praktyczne

 • Ubranie robocze z mocnego materiału, odpornego na brudzenie i rozdarcia, także w wariancie
 • nieprzemakalnym ( kurs realizowany jest na świeżym powietrzu pod przygotowanym zadaszeniem.)
 • Rękawiczki i okulary ochronne, stopery /słuchawki antyhałasowe.
 • Obuwie na płaskiej, gumowej podeszwie.

Harmonogram szkolenia:

Kurs rozpoczynamy obiadem o godzinie 14:00 pierwszego dnia (ale można przyjechać i zakwaterować się wcześniej). Spotkanie organizacyjne o godz.15:00, pierwsze warsztaty od 15:15 do 18:00. Potem zapraszamy na kolację.

W kolejnych dniach:
8:30 śniadanie
9:30-13:30 warsztaty – I blok 4 godzinny
13:30 Obiad i przerwa
15:00 – 18:00 warsztaty – II blok 3 godzinny
18:00 kolacja

W piątym dniu kursu,  po kolacji, organizujemy wystawę wykonanych prac i uroczyste wręczenie dyplomów. Ostatniego dnia nie ma zajęć warsztatowych, a ostatnim posiłkiem jest śniadanie. Ponieważ poprzedniego dnia zajęcia kończą się późno, daje to możliwość noclegu i wracania do domu dziennymi pociągami. Kursanci są odwożeni na dworzec w Pilawie we wskazanym przez Siebie czasie, wybierając dogodne połączenia kolejowe.

Podstawa programowa szkolenia obejmuje więc  42 godziny dydaktyczne (po 45 min), czyli 31 godzin zegarowych.


Kursy prowadzone są w ramach działalności Niepublicznej Placówki Kształcenia Praktycznego „Akademia Łucznica”, wpisanej do rejestru niepublicznych placówek szkoleniowych powiatu Garwolin, pod numerem 29. Akademia Łucznica jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod numerem 2.14/00204/2005.

Informujemy, iż uczestnicy szkoleń otrzymają zaświadczenia o ukończeniu kursu, zgodne z dokumentacją programową na podst. rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 256, poz. 2572).

Dyplomy zaświadczają o podniesieniu kwalifikacji zawodowych kursanta w dziedzinie rzemiosła artystycznego i uprawniają do samodzielnego prowadzenia pracowni rękodzieła artystycznego.


W cenie kursu: wliczone jest pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja, kawa, herbata) noclegi i materiały których będą Państwo używać w trakcie warsztatów. Kursanci są zakwaterowani na miejscu, na terenie ośrodka szkoleniowego. W cenie mieści się przejazd na trasie Pilawa PKP – Łucznica – Pilawa PKP samochodem Akademii. W przypadku tego kursu przedmioty wykonane przez kursantów (drewniane elementy konstrukcyjne) pozostają na terenie Ośrodka w Łucznicy jako własność Stowarzyszenia.


 

Osoby dojeżdżające pociągiem  prosimy o kontakt pod numerem telefonu 502 364 ­517 na 60 minut przed planowanym przyjazdem do stacji Pilawa. Gwarantujemy wówczas transport na trasie Pilawa –  ­ Łucznica.

Aby zapisać się na niniejsze szkolenie, należy wypełnić jeden  formularz zgłoszeniowy, który można pobrać poniżej (proszę wybrać dogodny format):

Karta Zgłoszeniowa.DOCX (Microsoft Word)

Karta Zgłoszeniowa.ODT (OpenOffice)

Karta Zgłoszeniowa.PDF

Karta Zgłoszeniowa.JPG

Po wysłaniu karty zgłoszeniowej, prosimy o dokonanie przelewem wpłaty w zadatku w wysokości 200,00 złotych. O uczestnictwie w kursie zadecyduje kolejność wpłat zadatków. Osoby które spóźnią się z wpłatą wymaganego zadatku, będą mogły go przeznaczyć na następne szkolenie tego typu, lub otrzymają zwrot na konto bankowe z którego dokonano wpłaty.

Dane do przelewu:
Bank Zachodni WBK
63 1090 2590 0000 0001 3239 4842
Stowarzyszenie Akademia Łucznica
Łucznica 10    08-440 Pilawa

W tytule przelewu proszę wpisać: imię i nazwisko uczestnika kursu, nazwę i datę kursu lub warsztatu.
Np:  „Małgorzata Kowalska  kurs Ciesielstwo 5-10.01.2018”

Uwaga: przed wysłaniem zadatku prosimy o kontakt (502 364 517) w celu potwierdzenia dostępnych miejsc na szkoleniu (informacja na stronie o ilości wolnych miejsc, ma charakter orientacyjny).

W kursie może uczestniczyć 8 osób.