Ceramika kurs I stopnia : terminy 2018

ceramika1_4

Pełna nazwa szkolenia: „Ceramika w edukacji artystycznej i terapii – kurs I stopnia”
Koszt: 1 500,00 zł (wyżywienie i noclegi w Ośrodku w Łucznicy – gratis!)
Szkolenie poprowadzi:  Justyna Skowyrska-Górska
W kursie może uczestniczyć 12 osób. < w tej chwili brak wolnych miejsc>

    22 – 29.01.2018 : Ceramika kurs I st. – Brak wolnych miejsc.
24.02 – 3.03.2018 : Ceramika kurs I st. – Brak wolnych miejsc.

Szanowni Państwo: Kursy Ceramiki I stopnia zostaną ponownie zorganizowane jesienią roku 2018, najpewniej w październiku i listopadzie. W tej chwili przerywamy dalszą rekrutację, z powodu przepełnienia naszych list rezerwowych. Ponieważ terminy kursów są dość odległe, może się jeszcze zdarzyć że na powyższych szkoleniach pojawią się wolne miejsca.
Zamieścimy wówczas informację na tej stronie.

Autorski program kursu jest skierowany do osób zakładających własną pracownię ceramiczną i każdego kto chce zdobyć obszerną wiedzę o sztuce tworzenia ceramiki. Zajęcia mają charakter praktycznej nauki zawodu, a kursanci przyswajają wiedzę podczas wykonywania prac ceramicznych w różnych technikach.

Program kursu:

 1. Zasady bezpieczeństwa w pracowni ceramiki – BHP;
 2. Zasady funkcjonowania oraz wyposażenie pracowni ceramiki;
 3. Materiałoznawstwo – pozyskiwanie gliny, rodzaje i właściwości mas ceramicznych, surowce do wyrobu ceramiki;
 4. Wypalanie ceramiki:
  • ­ wypał archeologiczny w piecu jamowym
  • ­ wypał współczesny w piecu elektrycznym­ budowa i obsługa pieca
  • ­ wypał redukcyjny w garnku w piecu elektrycznym
 5. Zdobienie ceramiki:
  • ­ zdobienie szkliwami
  • ­ zdobienie angobami
  • ­ zdobienie farbami podszkliwnymi
 6. Nauka technik ręcznego formowania ceramiki:
  • ­ miseczki wyciskane
  • ­ zdobienie przez odciskanie
  • ­ polerowanie wyrobów
  • ­ dekorowanie przy użyciu szlamu
  • ­ wałeczki łączone na szlam
  • ­ wałeczki zacierane
  • ­ ryt wklęsły i wypukły
  • ­ formowanie z plastra
  • ­ wykorzystanie form gipsowych i biskwitowych
  • ­ rzeźba z bryły.

Co zabrać na kurs, czyli informacje praktyczne:

 • ­ spodnie i bluza/flanelowa koszula itp. których nie szkoda pobrudzić w glinie;
 • ­ fartuch do pracy;
 • ­ zeszyt do notatek i coś do pisania. Polecamy trwały zeszyt, gdyż stanie się on kompendium wiedzy i ściągawką w codziennej pracy ceramika na kolejne lata.
 • Proszę też pomyśleć o sposobie zabrania z powrotem oprócz bagaży, również sporej ilości ciężkiej ceramiki – sugerowane rozwiązania to duża walizka na kółkach lub pojemny wygodny plecak.

Harmonogram szkolenia:
Kurs rozpoczynamy obiadem o godzinie 14:00 pierwszego dnia (ale można przyjechać i zakwaterować się wcześniej). Spotkanie organizacyjne o godz.15:00, pierwsze warsztaty od 15:15 do 18:00. Potem zapraszamy na kolację.

W kolejnych dniach:
8:30 śniadanie
9:30-13:30 warsztaty – I blok 4 godzinny
13:30 Obiad i przerwa
15:00 – 18:00 warsztaty – II blok 3 godzinny
18:00 kolacja

W siódmym  dniu kursu,  po kolacji, organizujemy wystawę wykonanych prac i uroczyste wręczenie dyplomów. Ostatniego dnia nie ma zajęć warsztatowych, a ostatnim posiłkiem jest śniadanie. Ale kursanci czekają jeszcze na wyjęcie z pieca ostatniego nocnego wypału, co nastąpi po wystygnięciu pieców około godziny 10:00 – 13:00.  Gdy czekanie się przedłuża podajemy jeszcze ciepły posiłek. Kursanci są odwożeni na dworzec w Pilawie we wskazanym przez Siebie czasie, wybierając dogodne połączenia kolejowe.

Podstawa programowa szkolenia obejmuje więc  60 godzin dydaktycznych (po 45 min), czyli 45 godzin zegarowych.


Kursy prowadzone są w ramach działalności Niepublicznej Placówki Kształcenia Praktycznego „Akademia Łucznica”, wpisanej do rejestru niepublicznych placówek szkoleniowych powiatu Garwolin, pod numerem 29. Akademia Łucznica jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod numerem 2.14/00204/2005.

Informujemy, iż uczestnicy szkoleń otrzymają zaświadczenia o ukończeniu kursu, zgodne z dokumentacją programową na podst. rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 256, poz. 2572).

Dyplomy zaświadczają o podniesieniu kwalifikacji zawodowych kursanta w dziedzinie rzemiosła artystycznego i uprawniają do samodzielnego prowadzenia pracowni rękodzieła artystycznego.


W cenie kursu: wliczone jest pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja, kawa, herbata) noclegi i materiały których będą Państwo używać w trakcie warsztatów. Kursanci są zakwaterowani na miejscu, na terenie ośrodka szkoleniowego. W cenie mieści się przejazd na trasie Pilawa PKP – Łucznica – Pilawa PKP samochodem Akademii. Prace wykonane przez kursantów pozostają ich własnością (wyjątkiem może być wykonanie pracy zbiorowej).


Osoby dojeżdżające pociągiem  prosimy o kontakt pod numerem telefonu 502 364 ­517 na 60 minut przed planowanym przyjazdem do stacji Pilawa. Gwarantujemy wówczas transport na trasie Pilawa –  ­ Łucznica.
Aby zapisać się na szkolenie, należy wypełnić jeden  formularz zgłoszeniowy, który można pobrać poniżej (proszę wybrać dogodny format) i przesłać do nas mailem na adres:  biuro.lucznica@gmail.com

Karta Zgłoszeniowa.DOCX (Microsoft Word)

Karta Zgłoszeniowa.ODT (OpenOffice)

Karta Zgłoszeniowa.PDF

Karta Zgłoszeniowa.JPG

Po wysłaniu karty zgłoszeniowej, prosimy o dokonanie przelewem wpłaty zadatku w wysokości 200,00 złotych. O uczestnictwie w kursie zadecyduje kolejność wpłat zadatków. Osoby które spóźnią się z wpłatą wymaganego zadatku, będą mogły go przeznaczyć na następne szkolenie tego typu, lub otrzymają zwrot na konto bankowe z którego dokonano wpłaty.

Dane do przelewu: Konto bankowe
Bank Zachodni WBK
63 1090 2590 0000 0001 3239 4842
Stowarzyszenie Akademia Łucznica
Łucznica 10    08-440 Pilawa

W tytule przelewu proszę wpisać: imię i nazwisko uczestnika kursu, nazwę i datę kursu lub warsztatu.
Np:  „Małgorzata Kowalska  kurs Ceramika I st. 1-10.01.2018”

Uwaga: przed wysłaniem zadatku prosimy o kontakt (502 364 517) w celu potwierdzenia dostępnych miejsc na szkoleniu (informacja na stronie o ilości wolnych miejsc, ma charakter orientacyjny).

W kursie może uczestniczyć 12 osób.  < w tej chwili brak wolnych miejsc >