Eco printing – kurs 2-7.10.2017

kurs - Ecoprinting 1Koszt: 950,00 zł (W tym materiały, wyżywienie i noclegi w Ośrodku w Łucznicy)
Szkolenie poprowadzi: Izabela Zalewska-Kantek
W kursie może uczestniczyć 6 osób. Brak wolnych miejsc.

Eco printing, eco dyeying lub botanical printing to sposób trwałego barwienia i zdobienia tkanin, który nie doczekał sie jeszcze polskiej nazwy. Termin „naturalne farbowanie” nie oddaje istoty tej techniki, ponieważ nie jest jej celem równomierne zabarwienie całej płaszczyzny materiału, lecz stworzenie deseniu. W jaki sposób powstaje deseń?  Poprzez odbijanie liści, gałązek i kwiatów. Podczas kursu będzie można nauczyć się jak sprawić, żeby ślady roślin były wyraźne i trwałe.

Eco printing może być elementem hortiterapii, czyli terapii ogrodem, której jestem pasjonatką. Dotykanie różnych, naturalnych faktur, wąchanie zapachów, chłonięcie barw przyrody wpływa pozytywnie na nasz organizm. Jest to, obok zdobycia nowych umiejętności i wiedzy botanicznej (podczas zbioru roślin), dodatkowa zaleta tego kursu.

Program kursu:

 1. Zasady bezpieczeństwa i organizacji pracy
 2. Wyposażenie i urządzenie pracowni
 3. Dobór tkanin
 4. Przygotowanie i bejcowanie tkanin
 5. Wybór materiału roślinnego
 6. Zbiór roślin
 7. Układanie i wykorzystanie roślin
 8. Eco printing metodą gotowania i parowania
 9. Eco printing na papierze
 10. Zasady eco printingu na odzieży
 11. Utrwalanie i zabezpieczanie deseniu
 12. Wskazania użytkowania tkanin zdobionych metodą eco printing.

Na I stopniu kursu Eco-prontingu będziemy pracować na tkaninach proteinowych (jedwab, wełna).
Oprócz licznych małych prac wykonamy jedwabny szal i chustę.

Bardzo proszę uczestników o zabranie odpowiedniej odzieży: mogącej się zabrudzić, chroniącej całe  ciało (długie rękawy i nogawki), zakrytych butów ew. kaloszy mogących się przydać podczas wypraw po rośliny do lasu lub na łąkę, rękawic gumowych (nie silikonowych!)

Prowadząca kurs: Izabela Zalewska-Kantek, architekt krajobrazu, członek Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej.

kurs - Ecoprinting 2

Harmonogram szkolenia:

Kurs rozpoczynamy obiadem o godzinie 14:00 pierwszego dnia (ale można przyjechać i zakwaterować się wcześniej). Spotkanie organizacyjne o godz.15:00, pierwsze warsztaty od 15:15 do 18:00. Potem zapraszamy na kolację.

W kolejnych dniach:
8:30 śniadanie
9:30-13:30 warsztaty – I blok 4 godzinny
13:30 Obiad i przerwa
15:00 – 18:00 warsztaty – II blok 3 godzinny
18:00 kolacja

W piątym dniu kursu,  po kolacji, organizujemy wystawę wykonanych prac i uroczyste wręczenie dyplomów. Ostatniego dnia nie ma zajęć warsztatowych, a ostatnim posiłkiem jest śniadanie. Ponieważ poprzedniego dnia zajęcia kończą się późno, daje to możliwość noclegu i wracania do domu dziennymi pociągami. Kursanci są odwożeni na dworzec w Pilawie we wskazanym przez Siebie czasie, wybierając dogodne połączenia kolejowe.

Podstawa programowa szkolenia obejmuje więc  42 godziny dydaktyczne (po 45 min), czyli 31 godzin zegarowych.


Kursy prowadzone są w ramach działalności Niepublicznej Placówki Kształcenia Praktycznego „Akademia Łucznica”, wpisanej do rejestru niepublicznych placówek szkoleniowych powiatu Garwolin, pod numerem 29. Akademia Łucznica jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych.

Informujemy, iż uczestnicy szkoleń otrzymają zaświadczenia o ukończeniu kursu, zgodne z dokumentacją programową na podst. rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 256, poz. 2572).

Dyplomy zaświadczają o podniesieniu kwalifikacji zawodowych kursanta w dziedzinie rzemiosła artystycznego i uprawniają do samodzielnego prowadzenia pracowni rękodzieła artystycznego.


W cenie kursu: wliczone jest pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja, kawa, herbata) noclegi i materiały których będą Państwo używać w trakcie warsztatów. Kursanci są zakwaterowani na miejscu, na terenie ośrodka szkoleniowego. W cenie mieści się przejazd na trasie Pilawa PKP – Łucznica – Pilawa PKP samochodem Akademii. Prace wykonane przez kursantów pozostają ich własnością (wyjątkiem może być wykonanie pracy zbiorowej).

Dopłata za rezerwację noclegów w pokoju jednoosobowym wynosi 20,00 zł za noc.


Osoby dojeżdżające pociągiem  prosimy o kontakt pod numerem telefonu 502 364 ­517 na 60 minut przed planowanym przyjazdem do stacji Pilawa. Gwarantujemy wówczas transport na trasie Pilawa –  ­ Łucznica.
Aby zapisać się na szkolenie, należy wypełnić jeden  formularz zgłoszeniowy, który można pobrać poniżej (proszę wybrać dogodny format) i przesłać do nas mailem na adres:  biuro.lucznica@gmail.com

Karta Zgłoszeniowa.DOCX (Microsoft Word)

Karta Zgłoszeniowa.ODT (OpenOffice)

Karta Zgłoszeniowa.PDF

Karta Zgłoszeniowa.JPG

Po wysłaniu karty zgłoszeniowej, prosimy o dokonanie przelewem wpłaty zadatku w wysokości 200,00 złotych. O uczestnictwie w kursie zadecyduje kolejność wpłat zadatków. Osoby które spóźnią się z wpłatą wymaganego zadatku, będą mogły go przeznaczyć na następne szkolenie tego typu, lub otrzymają zwrot na konto bankowe z którego dokonano wpłaty.

Dane do przelewu: Konto bankowe
Bank Zachodni WBK
63 1090 2590 0000 0001 3239 4842
Stowarzyszenie Akademia Łucznica
Łucznica 10    08-440 Pilawa

W tytule przelewu proszę wpisać: imię i nazwisko uczestnika kursu, nazwę i datę kursu lub warsztatu.
Np:  „Małgorzata Kowalska  kurs Ecoprinting 5-10.01.2017”

Uwaga: przed wysłaniem zadatku prosimy o kontakt (502 364 517) w celu potwierdzenia dostępnych miejsc na szkoleniu (informacja na stronie o ilości wolnych miejsc, ma charakter orientacyjny).

W kursie może uczestniczyć 6 osób. Brak wolnych miejsc.