Wiklina – formy płaskie, dekoracyjne – kurs: 5-10.11.2018

Koszt: 950,00 zł
Kurs poprowadzi: Adam Bieńkowski
W kursie może uczestniczyć 8 osób. Pozostało 8 wolnych miejsc.

Kurs obejmuje zajęcia teoretyczne dotyczące ogólnych wiadomości związanych z historią wikliniarstwa i plecionkarstwa, gatunków, upraw i pozyskiwania wikliny dla celów plecionkarskich. Głównym zadaniem szkolenia jest nauka wykonywania form płaskich dekoracyjnych w oparciu o wcześniej przygotowane projekty i rysunki robocze. Formy płaskie to zupełnie inna technika wykorzystania wikliny niż plecionkarstwo tradycyjne. Polega ona na łączeniu prętów wiklinowych przy pomocy gwoździków, na wcześniej przygotowanym rysunku roboczym. Gwoździki są maskowane taśmą wiklinową którą kursanci wykonują sami na specjalnej maszynce.

Powstałe w ten sposób prace są jakby przestrzennymi rysunkami powstałymi z linii tworzonych przez wiklinowe witki. Uczestnicy kursu powinni w stopniu podstawowym posiadać umiejętność rysunku i plastycznej wyobraźni.

Kurs Wikliny – formy płaskie dekoracyjne, obejmuje:

  • Wiadomości ogólne dotyczące plecionkarstwa – uprawa, pozyskiwanie i przetwórstwo. Wyposażenie pracowni w podstawowe narzędzia i pomoce.
  • Podstawy projektowania płaskich dekoracji wiklinowych. Znaczenie rysunku i formy.
  • Wykonanie płaskiej formy dekoracyjnej według wzoru dostarczonego przez instruktora.
  • Projektowanie własnych form płaskich.
  • Wykonanie własnego rysunku w skali 1:1
  • Wykonanie dekoracji płaskiej według własnego projektu.

Harmonogram szkolenia:

Kurs rozpoczynamy obiadem o godzinie 14:00 pierwszego dnia (ale można przyjechać i zakwaterować się wcześniej). Spotkanie organizacyjne o godz.15:00, pierwsze warsztaty od 15:15 do 18:00. Potem zapraszamy na kolację.

W kolejnych dniach:
8:30 śniadanie
9:30-13:30 warsztaty – I blok 4 godzinny
13:30 Obiad i przerwa
15:00 – 18:00 warsztaty – II blok 3 godzinny
18:00 kolacja

W piątym dniu kursu,  po kolacji, organizujemy wystawę wykonanych prac i uroczyste wręczenie dyplomów. Ostatniego dnia nie ma zajęć warsztatowych, a ostatnim posiłkiem jest śniadanie. Ponieważ poprzedniego dnia zajęcia kończą się późno, daje to możliwość noclegu i wracania do domu dziennymi pociągami. Kursanci są odwożeni na dworzec w Pilawie we wskazanym przez Siebie czasie, wybierając dogodne połączenia kolejowe.

Podstawa programowa kursu obejmuje więc  42 godziny dydaktyczne (po 45 min), czyli 31 godzin zegarowych.Kursy prowadzone są w ramach działalności Niepublicznej Placówki Kształcenia Praktycznego „Akademia Łucznica”, wpisanej do rejestru niepublicznych placówek szkoleniowych powiatu Garwolin, pod numerem 29. Akademia Łucznica jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod numerem 2.14/00204/2005.

Informujemy, iż uczestnicy szkoleń otrzymają zaświadczenia o ukończeniu kursu, zgodne z dokumentacją programową na podst. rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 256, poz. 2572).

Dyplomy zaświadczają o podniesieniu kwalifikacji zawodowych kursanta w dziedzinie rzemiosła artystycznego i uprawniają do samodzielnego prowadzenia pracowni rękodzieła artystycznego.


W cenie kursu: wliczone jest pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja, kawa, herbata) noclegi i materiały których będą Państwo używać w trakcie warsztatów. Kursanci są zakwaterowani na miejscu, na terenie ośrodka szkoleniowego. W cenie mieści się przejazd na trasie Pilawa PKP – Łucznica – Pilawa PKP samochodem Akademii. Prace wykonane przez kursantów pozostają ich własnością (wyjątkiem może być wykonanie pracy zbiorowej).


Ważne informacje dla uczestników szkolenia:

Na kurs proszę zabrać ze sobą :
– Wygodne buty na płaskiej (bez obcasów) podeszwie z bieżnikiem, aby się nie ślizgały na mokrych kafelkach w pracowni.
– Wygodny strój roboczy – Spodnie i bluza/flanelowa koszula itp.
– Fartuch do pracy – wyplatamy z mokrej wikliny.
– Zeszyt do notatek i coś do pisania.

Proszę tez pomyśleć o sposobie zabrania z powrotem oprócz bagaży, również płaskich prac z wikliny o różnych gabarytach (formaty A3 –  A2) – można przywieźć w tym celu dużą torbę plastikową.

Osoby dojeżdżające pociągiem  prosimy o kontakt pod numerem telefonu 502 364 ­517 na 60 minut przed planowanym przyjazdem do stacji Pilawa. Gwarantujemy wówczas transport na trasie Pilawa –  ­ Łucznica.


Aby zapisać się na niniejsze szkolenie, należy wypełnić jeden  formularz zgłoszeniowy, który można pobrać poniżej (proszę wybrać dogodny format):

Karta Zgłoszeniowa.DOCX (Microsoft Word)

Karta Zgłoszeniowa.ODT (OpenOffice)

Karta Zgłoszeniowa.PDF

Karta Zgłoszeniowa.JPG

Po wysłaniu karty zgłoszeniowej, prosimy o dokonanie przelewem wpłaty w zadatku w wysokości 200,00 złotych. O uczestnictwie w kursie zadecyduje kolejność wpłat zadatków. Osoby które spóźnią się z wpłatą wymaganego zadatku, będą mogły go przeznaczyć na następne szkolenie tego typu, lub otrzymają zwrot na konto bankowe z którego dokonano wpłaty.

Dane do przelewu:
Bank Zachodni WBK
63 1090 2590 0000 0001 3239 4842
Stowarzyszenie Akademia Łucznica
Łucznica 10    08-440 Pilawa

W tytule przelewu proszę wpisać: imię i nazwisko uczestnika, nazwę i datę kursu lub warsztatu.
Np:  „Małgorzata Kowalska  kurs Wiklina formy płaskie 5-10.01.2018”

Uwaga: przed wysłaniem zadatku prosimy o kontakt (502 364 517) w celu potwierdzenia dostępnych miejsc na szkoleniu (informacja na stronie o ilości wolnych miejsc, ma charakter orientacyjny).

 

W kursie może uczestniczyć 8 osób. Pozostało 8 wolnych miejsc. Serdecznie zapraszamy.