Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych – Warsztaty budowy Ligawek

warsztat budowy ligawek 2

Kochani !
Zakończyliśmy właśnie realizację warsztatów budowy ligawek w pobliskiej Kalonce w gm. Pilawa adresowanych do miejscowych dzieciaków. Projekt został zrealizowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”.

Ligawka, co to takiego?

Jest to bardzo archaiczny instrument dęty, wykonany z wygiętej, wydrążanej gałęzi, zaopatrzonej w specjalny ustnik. Pełnił pierwotnie funkcję sygnałową. Obecność tego instrumentu na ziemiach Polskich datuje się na setki lat. Do naszych czasów tradycja budowy i gry na ligawkach przetrwała min. na południowo-wschodnim Mazowszu w okolicach Kołbieli i jest związana z okresem Adwentu. Jednym z ostatnich kontynuatorów tradycji budowania i gry na ligawkach jest pan Stanisław Jałocha.

To pod jego okiem z pomocą Mateusza Niwińskiego grupa 15 dzieci z Kalonki, Gocławia, Żelaznej, Grzebowilka, Zawadek budowało przez kilka miesięcy pięć instrumentów. Nowe pokolenie legaczy już niebawem ogra zbliżający się Adwent!

warsztat budowy ligawek 1

W ramach projektu powstał także film autorstwa Piotra Baczewskiego i Mateusza Niwińskiego o miejscowej tradycji budowania i gry na ligawkach. Niebawem będzie można go obejrzeć na stronie Instytutu Muzyki i Tańca. Już teraz zapoznajcie się z foto relacją z warsztatów:
https://www.facebook.com/muzyka.zakorzeniona/photos/?tab=album&album_id=969053859810927


Ligawki - Stanisław Jałocha
Stanisław Jałocha
urodził się w 1948 r w Kalonce, gdzie mieszka z rodziną prowadząc gospodarstwo rolne. Umiejętność budowania ligawek i gry na tym instrumencie przejął po swoim ojcu Bolesławie Jałocha ( 1916 – 2006). Z informacji uzyskanych od ojca pana Stanisława wiemy ,że umiejętności stolarskie w Kalonce i pobliskim Gocławiu były powszechne i wielu młodych chłopców zajmowało się wyrobem i grą na ligawkach. Na ligawkach grano dawniej w całej okolicy od Kołbieli po sam Garwolin. Stanisław Jałocha jest ostatnim aktywnym legaczem starszego pokolenia w regionie, kultywując tradycję porannego ogrywania Adwentu. Ligawki buduje z drewna wierzbowego, zaopatrując je w ustniki z wiśni.


Warsztaty odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”

IMiT_logo

Celem programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” jest wsparcie procesu nauki i przekazywania młodemu pokoleniu praktycznych umiejętności w zakresie technik budowy polskich ludowych instrumentów muzycznych oraz propagowania wiedzy o ich roli w kulturze na ziemiach polskich na przestrzeni dziejów metodą bezpośredniego przekazu mistrz-uczeń.

Program wspiera kontynuację lokalnych tradycji w zakresie technik wyrobu instrumentów, wzbogaconą o wiedzę historyczną i miejscowe zwyczaje, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu muzyków oraz kapel na instrumenty związane z danym regionem.